Konsumpcyjny styl życia

Styl życia współczesnego człowieka często określa się mianem konsumpcyjnego, to znaczy nastawionego na sukces i gromadzenie dóbr materialnych. Pieniądze i sprzęty, które określa się szerokim mianem elektronika stały się celem naszego działania. Socjologowie uważają, że nastawienie konsumpcyjne powoduje, że Polacy nie chcą mieć dzieci, bo rodzicielstwo wiąże z ograniczeniami w karierze i wydatkami. Jedno jest pewne – technika umożliwiła zmianę wartości, które uznajemy za najważniejsze w życiu. Od kolejnego dziecka ważniejsze stało się urządzenie elektryczne lub technologiczne, taki jest niestety konsumpcyjny styl życia.

Nie jest to do końca prawda. Społeczeństwo dostrzegło, że równie ważne jak posiadanie dzieci są warunki do ich utrzymania, to znaczy posiadanie mieszkania, stałej pracy, podstawowych urządzeń i mebli będących wyposażeniem mieszkania. Zmieniły się troszeczkę priorytety, ale dzięki temu można zaobserwować rosnący dobrobyt rodzin i wzrost poziomu zadowolenia z życia. Szczęśliwy człowiek to szczęśliwa rodzina. A to jest podstawa.

Konsumpcyjny styl życia to epidemia naszych czasów, zamiast skupić się rodzinie, odpoczynku człowiek chce więcej i więcej rzeczy. Pytanie tyko czy to daje nam szczęście? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy sam i określić swoje priorytety życiowe.